Čiužinys yra tai, ko tikrai negalima pasirinkti tik pagal išvaizdą, kadangi nuo šio pasirinkimo tiesiogiai priklauso mūsų sveikata ir savijauta. Tačiau matydami daugybę skirtingų pasirinkimų ir savybių, pasimetame ir nežinome, kaip nusipirkti geriausią variantą. Taigi, reikia ypatingo dėmesio renkantis čiužinį. Didžiulis prekių asortimentas pirkėjus labiau suklaidina, nei padeda priimti teisingą sprendimą. Todėl, svarbu suprasti skirtumus tarp modelių su skirtingais užpildais ir skirtingu kietumu.

Pasirinkite čiužinio kietumą

Tai viena iš pagrindinių čiužinio savybių. Poilsio kokybė ir savijauta labai priklauso nuo jo kietumo. Patogiam poilsiui geriausiu pasirinkimu laikomi vidutinio kietumo čiužiniai, tačiau pasirinkimas lieka individualus, atsižvelgiant į kiekvieno žmogaus poreikius. Čiužiniai internetu gali būti labai įvairūs, todėl svarbu juos palyginti tarpusavyje ir išsirinkti geriausią variantą. 

Mažo kietumo

Tokiems čiužiniams gaminti naudojamas putų poliuretanas ir natūralus lateksas. Iš natūralaus latekso pagamintas užpildas pasižymi ortopedinėmis savybėmis, o poliuretano putos netinka žmonėms, turintiems antsvorio. Dažnai minkšti ir vidutiniškai minkšti čiužiniai pasirenkami vyresnio amžiaus žmonėms, taip pat 8-15 metų vaikams.

Vidutinio kietumo

Vidutinio kietumo čiužiniai labiausiai rekomenduojami sveikiems, vidutinio sudėjimo ir ūgio žmonėms. Šiems čiužiniams gaminti naudojamas strutto pluoštas, dirbtinis lateksas ar poliuretano putos, pasižyminčios ortopedinėmis savybėmis, tuo tarpu, brangesniuose modeliuose – natūralaus latekso ir kokoso pluošto derinys, taip pat atminties putplastis. Tokie vidutinio kietumo čiužiniai yra labiausiai paklausūs.

Didelio kietumo

Kieti čiužiniai rekomenduojami esant stuburo problemoms. Užpildas gali būti tokios medžiagos kaip sutankintos poliuretano putos, strutto ar kokoso pluoštas. Dėl to paviršius nėra minkštas ir idealiai palaiko pažeistus slankstelius. Kita vertus, miegoti ant tokių čiužinių rekomenduojama ir puikios sveikatos žmonėms, tačiau vyresni nei 50 metų žmonės turėtų būti atsargūs rinkdamiesi per kietą čiužinį. Bet kuriuo atveju, kieti čiužiniai yra gana specifiniai gaminiai, kurie perkami arba turint sveikatos problemų arba iš didelės meilės miegui ant kietų paviršių.

Atsižvelkite į miegančiųjų svorį

Be galo svarbus yra ir būsimo savininko svoris. Labai svarbu į jį atsižvelgti, nes nuo to priklauso ne tik gaminio tarnavimo laikas, bet ir čiužinio kietumo pojūtis.

Neviršykite maksimalaus rekomenduojamo svorio, nurodyto čiužinio charakteristikose. Šiam rodikliui geriau turėti 5–20 kg rezervą. Kietumas dažniausiai būna nurodytas 60-90 kilogramų sveriantiems žmonėms. Taigi, žmogui, sveriančiam daugiau nei 110 kg, vidutinio kietumo čiužinys atrodys gana minkštas, o sveriančiam 40-50 kg priešingai – pernelyg kietas.

Antsvorio turintys žmonės jausis patogiai ant gana aukštų, storų čiužinių. O normalaus svorio žmonėms specialistai pataria rinktis vidutinio storio čiužinius. Tuo tarpu, lieknas žmogus negalės pakankamai prisispausti prie čiužinio pagrindo, todėl tokiu atveju, nėra prasmės pirkti storo čiužinio. Be to, svarbu žinoti, kad mažo storio modeliai, kurių storis siekia iki poros centimetrų, miegui netinka. Tokie gaminiai tinka komfortui ant sofos ar lovos sukurti ir jų paviršiams išlyginti ir yra vadinami antčiužiniais.

Pasirinkite čiužinio dydį ir aukštį

Poilsio komfortas labai priklauso nuo čiužinio aukščio. Plonais laikomi iki 14 cm storio čiužiniai, pastarieji dažniausiai yra skirti vaikams arba retesniam, sezoniniam naudojimui. 

Čiužiniai suaugusiems dažniausiai būna 14-30 centimetrų storio. Populiariausi viengulės lovos čiužinių dydžiai: 90x200, 100x200, 120x200 cm. Tuo tarpu, dvigulėms lovoms standartiniais laikomi šie čiužiniai - 140x200, 160x200 ir 180x200, 200x200 cm.

Be to, labai svarbu išsirinkti tokio dydžio čiužinį, kuris puikiai atitiktų lovos išmatavimus. Taigi, geriausias variantas yra lovos ir čiužinio parinkimas vienu metu, tiksliai laikantis abipusių parametrų.

Čiužinys su spyruoklėmis ar be?

Priklausomi spyruokliniai blokai

Šie čiužiniai neturi ortopedinių savybių, todėl jis tinka tik trumpalaikiam naudojimui, pavyzdžiui vasarnamyje ar svečių kambaryje. O naudojant senus ir pažeistus spyruoklinius čiužinius gali būti pažeisti slanksteliai ir atsirasti stuburo išlinkimas. Kiti trūkumai yra spyruoklių susidėvėjimas dėl abipusės trinties, dėl kurio atsiranda girgždėjimas ir tampa neįmanoma patogiai ilsėtis tyloje. Tarp spyruoklių kaupiasi dulkės, kurios prisideda prie parazitų bei kenksmingų mikroorganizmų vystymosi. Nors maža spyruoklinių modelių kaina pritraukia pirkėjus, tačiau prieš perkant patartina pasverti pliusus ir minusus.

Čiužiniai su nepriklausomais spyruokliniais blokais

Šie čiužiniai išsiskiria unikalia technologija. Kiekviena iš spyruoklių dedama į atskirą maišelį, kuris leidžia judėti be kontakto su kitomis spyruoklėmis. Paspaudus kelis blokus, gretimos spyruoklės išlieka toje pačioje padėtyje. Išilgai blokelių viršaus ir apačios horizontaliai dedami užpildai, kurie kartu su spyruoklėmis sukuria puikų ortopedinių ir anatominių savybių turintį čiužinį. Toks čiužinys idealiai prisitaiko prie kiekvieno žmogaus kūno linkio ir suteikia reikiamą atramą stuburui. Tokie modeliai gali būti rekomenduojami žmonėms, turintiems didelį svorį. Jie išsiskiria ilgu tarnavimo laiku, yra patvarūs ir negirgžda. Be to, tai gali būti nuostabus pasirinkimas dvigulei lovai.

Čiužiniai be spyruoklių su poliuretano putomis

Tai vienas iš labiausiai perkamų čiužinių be spyruoklių tipas. Tokie čiužiniai dažnai perkami vaikams, paaugliams ir suaugusiems kaip ekonomiški variantai. Jie puikiai tinka naudoti vasarnamyje. Tačiau tarp jų yra ir gerų variantų, tinkančių nuolatiniam naudojimui, vienintelis dalykas, į kurį reikia atkreipti dėmesį, yra putų tankis: tokių čiužinių kietumo indeksas turėtų būti vidutinis.

Ortopedinių savybių turintys čiužiniai be spyruoklių

Renkantis čiužinį be spyruoklių, turėtumėte sutelkti dėmesį į užpildą, kuris yra atsakingas už gaminio tvirtumą. Čiužiniai be spyruoklių pasižymi pakankamu tvirtumu ir neerzina nemaloniais garsais, todėl pelnė nemažą populiarumą tarp vartotojų. Užpildų gamyboje naudojamas lateksas, kokoso pluoštas, poliuretano putos ir kitos medžiagos, kurios suteikia paviršiams ortopedinių savybių, o šeimininkams – patogų ir sveiką miegą. Dėl tinkamai parinkto užpildo gaminiai pasižymi ilgaamžiškumu ir gali atlaikyti nemažas apkrovas, šokinėjimą ir vaikų žaidimus.

Užpildo medžiagos pasirinkimas

Apgalvotas požiūris į čiužinio užpildo pasirinkimą leis įsigyti asmeninius poreikius atitinkantį modelį, nes tai lemia kietumą, ekologiškumą ir patikimumą.

Lateksas

Šis užpildas yra puikus pasirinkimas ortopediniams čiužiniams, įgaunantis kūno kontūrus ir prilaikantis stuburą. Lateksas gali būti minkštas arba gana kietas. Tačiau, dirbtinė medžiaga turi didesnį standumo laipsnį, palyginti su natūralia medžiaga. Latekso čiužiniai yra labai paklausūs tiek tarp vaikų, tiek tarp suaugusiųjų. Tokių čiužinių kainos kiek didesnės, tačiau jie išties kokybiški, sudaro patogias sąlygas atsipalaiduoti, puikiai atlaiko dideles apkrovas ir žmogaus svorį bei yra hipoalergiški.

Poliuretano putos

Naudojant poliuretano putas gaminami ortopediniai čiužiniai už prieinamą kainą. Tačiau nepaisant to, jie yra atsparūs didesnėms apkrovoms. Tačiau iš šių čiužinių sunku pašalinti sugertą drėgmę bei išvalyti juos nuo teršalų.

Kokoso pluoštas

Tai gana standi medžiaga, kuri naudojama čiužiniams, turintiems ortopedinių savybių, užpildyti. Kokoso pluoštas dažniausiai derinamas su kitomis medžiagomis, tokiomis kaip lateksas ir poliuretano putos. Arba gali būti naudojamas be papildomų minkštinančių užpildų, taip išgaunant didesnio standumo čiužinius. Kokoso pluoštas ekologiška, nealergizuojanti medžiaga, neleidžianti daugintis bakterijoms. Tačiau šių čiužinių kainos išties didelės, dėl sudėtingo medžiagos apdorojimo ir paruošimo.

Atminties putplasčio čiužiniai

Memory Foam – tai putplasčio struktūros medžiaga, leidžianti paviršiui prisitaikyti prie kūno formos. Atsigulus žmogui, čiužinys įgauna jo kontūrus, o nuėmus apkrovą per kelias minutes atsistato. Tokie atminties putplasčio čiužiniai suteikia puikias miego sąlygas, tačiau svarbu žinoti, jog esant žemai temperatūrai ši unikali medžiaga tampa standesnė.