Netikėtai išsiliejęs skystis ar netyčinė nelaimė gali bet kuriam šeimininkui sukelti stresą, ypač jei tai atsitinka ant mylimo čiužinio. Tačiau nėra situacijos, kurios negalėtumėte įveikti turėdami tinkamas priemones. Čiužinys, kaip vienas svarbiausių miegamojo elementų, reikalauja ypatingos priežiūros. 

Ar žinote, kaip efektyviai pašalinti šlapimo dėmes ir užkirsti kelią kvapų susikaupimui? Nors atrodo, kad tai neįmanoma misija, iš tikrųjų galite ne tik išvalyti čiužinį, bet ir sugrąžinti jam gaivumą.

Čiužinių tipai ir jų priežiūros skirtumai

Renkantis čiužinį, svarbu atsižvelgti ne tik į komfortą, bet ir į tai, kokios priežiūros jis reikalaus. Skirtingi čiužinių tipai turi specifinius priežiūros ypatumus, kurie padės išlaikyti jų ilgaamžiškumą bei higieną.

Spyruokliniai čiužiniai

Spyruokliniai čiužiniai yra vieni populiariausių rinkoje. Jų priežiūra reikalauja reguliaraus apvertimo, siekiant išvengti nusidėvėjimo tam tikrose vietose. Patartina apversti bent kas 6 mėnesius. Šie čiužiniai taip pat turi būti reguliariai dulkinami, nes tarpai tarp spyruoklių gali kaupti dulkes ir nešvarumus. Dulkių siurblys su specialiu antgaliu gali puikiai padėti išlaikyti čiužinio švarą.

Lateksiniai čiužiniai

Latekso čiužiniai yra patvarūs ir hipoalergiški, tačiau jie reikalauja ypatingos priežiūros dėl jautrumo drėgmei. Kadangi lateksas yra natūralus, svarbu vengti perteklinės drėgmės, kad būtų išvengta pelėsio susidarymo. Šiuos čiužinius geriausia šluostyti drėgna, bet ne per daug šlapia šluoste. Be to, lateksinius čiužinius patartina vėdinti kambaryje, kur gera ventiliacija.

Viskoelastiniai (memory foam) čiužiniai

„Memory foam“ čiužiniai prisitaiko prie kūno formų ir spaudimo, todėl jie dažnai rekomenduojami žmonėms, kenčiantiems nuo nugaros skausmų. Tačiau tokie čiužiniai nėra atsparūs dulkėms ir purvui, todėl būtina reguliariai naudoti specialias valymo putas arba dulkių siurblį. Viskoelastinius čiužinius reikėtų saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, kad jų medžiaga neprarastų elastingumo.

Kišeniniai spyruokliniai čiužiniai

Šiuose čiužiniuose kiekviena spyruoklė yra įdėta į atskirą kišenę, todėl jie suteikia išskirtinį komfortą. Tačiau šių čiužinių valymas yra sudėtingesnis, nes kišenėlės gali sulaikyti drėgmę ir purvą. Rekomenduojama juos dažnai vėdinti ir valyti naudojant siurblį bei specialias valymo priemones. Taip pat, kaip ir spyruoklinius čiužinius, kišeninius reikia periodiškai apversti.

Kiekvienas čiužinio tipas reikalauja individualios priežiūros, tačiau, nepriklausomai nuo čiužinio tipo, būtina naudoti apsauginius užvalkalus, kurie saugo čiužinį nuo dėmių ir purvo.

Kaip pašalinti šlapimo dėmes?

Šlapimo dėmės ant čiužinio gali būti ne tik nemalonios, bet ir sunkiai pašalinamos, jei nesiimsite tinkamų priemonių ir kuo greičiau. Svarbiausia, reaguoti kuo skubiau, kad dėmė neįsigertų giliai į čiužinį. Štai kaip tinkamai pašalinti šlapimo dėmes ir nemalonius kvapus:

Imkitės veiksmų nedelsiant

Kai tik pastebite šlapimo dėmę, pirmasis žingsnis – kuo greičiau sugerti skystį. Naudokite švarias, sausas šluostes ar rankšluosčius ir švelniai spauskite ant dėmės, kad kuo daugiau šlapimo susigertų į audinį. Venkite trinti, nes tai gali tik dar labiau leisti įsigerti skysčiui į čiužinį.

Naudokite actą

Actas yra puiki natūrali priemonė kovai su šlapimo dėmėmis. Sumaišykite vieną dalį acto su dviem dalimis vandens ir šį mišinį purškite ant dėmės. Actas padės neutralizuoti šlapimo kvapus bei naikins bakterijas. Leiskite actui susigerti į čiužinį 10–15 minučių.

Sugerkite skystį

Po to, kai užpylėte acto mišinį, vėl naudokite sausą rankšluostį arba popierinį rankšluostį, kad sugertumėte perteklių. Stenkitės kuo daugiau skysčio pašalinti, tačiau netrinkite per daug, kad neišplatintumėte dėmės.

Soda – puikus absorbentas

Soda yra dar viena naudinga priemonė šalinti šlapimo kvapams ir skysčiams. Kai actas jau atliko savo darbą, apibarstykite dėmę storu sluoksniu sodos. Leiskite sodai sugerti drėgmę bent 8 valandas arba per naktį. Ji sugers likutinę drėgmę ir pašalins nemalonius kvapus.

Siurbimas

Po to, kai soda pilnai išdžius, laikas ją pašalinti. Naudokite dulkių siurblį, kad nuvalytumėte visus likučius ir įsitikintumėte, kad čiužinys yra švarus. Jei lieka šiek tiek sodos, galima procesą pakartoti, kad neliktų jokių likučių.

Dezinfekuojantis purškalas

Norėdami visiškai įsitikinti, kad dėmės nebeliko, galite naudoti specialius dezinfekuojančius purškalus arba švelnų ploviklį su antibakterinėmis savybėmis. Purkškite jį ant paveiktos vietos ir leiskite visiškai išdžiūti.

Kaip prižiūrėti čiužinį kasdien?

Kasdieninė čiužinio priežiūra yra raktas į jo ilgaamžiškumą ir higieną, o taip pat užtikrina gerą miegą. Nors čiužiniai nėra sudėtingai prižiūrimi, kelios paprastos kasdienės taisyklės padės išlaikyti jų švarą ir gerą būklę ilgą laiką.

Vėdinimas

Vienas svarbiausių žingsnių – kasdien vėdinti čiužinį. Tai gali būti paprastas užvalkalo nuėmimas ir čiužinio palikimas kvėpuoti. Tai leidžia išgaruoti drėgmei, susikaupusiai per naktį. Jei įmanoma, kartais verta jį palikti šiek tiek ilgiau be patalynės, kad jis gautų daugiau šviežio oro. Tai padeda išvengti nemalonių kvapų ir pelėsių atsiradimo.

Apsauginio užvalkalo naudojimas

Apsauginis čiužinio užvalkalas yra puiki priemonė apsaugoti čiužinį nuo kasdieninio susidėvėjimo, dulkių, odos ląstelių ir netgi dėmių. Šiuos užvalkalus lengva nuimti ir plauti, todėl patartina turėti kelis, kad galėtumėte juos reguliariai keisti ir plauti bent kas keletą savaičių.

Dulkių siurbimas

Reguliarus čiužinio dulkių siurbimas taip pat yra svarbus priežiūros elementas. Net jei naudojate užvalkalą, dulkių erkutės ir kiti nešvarumai gali kauptis pačiame čiužinyje. Todėl kas savaitę ar dvi reikėtų lengvai išsiurbti čiužinį naudojant minkštą dulkių siurblio antgalį.

Saugokitės drėgmės

Viena iš pagrindinių čiužinio priešų yra drėgmė. Stenkitės nedėti drėgnų daiktų ant lovos ir nedelsiant išvalykite išsiliejusius skysčius. Jei ant čiužinio išsipylė vanduo ar kitas skystis, būtina jį kuo greičiau išdžiovinti, naudojant rankšluosčius ar ventiliatorių.

Čiužinio apvertimas

Kai kurie čiužiniai reikalauja reguliaraus apvertimo, kad būtų išvengta spaudimo vienoje vietoje. Nors dauguma šiuolaikinių čiužinių yra sukurti taip, kad nereikėtų jų apversti, verta pasidomėti, ar jūsų modelis turi tokią savybę. Jeigu taip, apverskite čiužinį kas kelis mėnesius, kad išvengtumėte nelygumų.

Valykite dėmes kuo greičiau

Jei ant čiužinio atsiranda dėmė, svarbu ją valyti nedelsiant. Geriausiai tinka švelnūs valymo būdai – nedidelis kiekis vandens ir neutralios muilo putos. Tiesiog užtepkite mišinį ant dėmės ir švelniai patrinkite minkštu šepetėliu arba audiniu. Labai svarbu, kad po valymo čiužinys būtų pilnai išdžiovintas.

Kasdien prižiūrimas čiužinys išliks švarus, patogus ir tarnaus ilgiau, o jūsų miegas bus sveikas ir gaivus.

Kaip pašalinti šlapimo dėmes?